3 старих сорти малини не проміняю на нові, один знову посаджу: солодше, смачніше нових
Три сорти малини селекції, які не поступаються за смаком, ароматом, красі ягоди – і врожайності. Втім, один з них може і поступається сучасним промисловим сортам, заокеанським – але на смак таких не знайдеш: такими не розкидаються, такі сорти з малиннику не видаляють.
Багато сортів ми висаджували, багато сортів зустрічала у друзів-малиноводов, довго й зі знанням справи займаються справами малиновими. І вони солідарні: такі сорти видаляти не варто.
Пробували – переконалися: серед новинок таких ароматних, з таким істинно-малиновим запахом, смаком – багатогранним, справжнім – таких не знайдеш.
Вже згадувала про деяких сортах раніше, і багато ці сорти знають, а хто не знає – думаю, буде цікаво звернути на них увагу: такі сорти садити можна і потрібно, а виселяти з малиннику – не можна.
Новина Кузьміна
Сорт з великою історією – йому більше 130 років. Коли ми вирощували малину “для ринку”, Новина Кузьмін був сортом “для нас”: солодка ягода, ароматна – напевно, не поступається лісовий малині: неймовірний малиновий запах.
Пробігаєш повз рядів, а ріс він частково вздовж доріжки до основного малиннику – і знімаєш, знімаєш ягоди – і складно зупинитися: хороша малина. Хоча поруч сучасні сорти, побільше, з загостреною ягодою. . .
Історія сорти цікава. Вивів його в кінці XIX століття дослідник-сортоиспитатель Никанор Кузьмін, один з першопрохідців ї селекції. в с. Ветлуга Нижегородської губернії.
Історія свідчить, що саме І. в. Мічурін дав йому пораду всерйоз зайнятися селекцією малини в непростих умовах клімату. Перша згадка про сорт – в далекому 1909 році, у вельми прогресивний на той момент журналі “Прогресивне садівництво і городництво”.
Перші саджанці поширювалися вже в 1906 р, а сортовипробування автор розпочав в 1878 році, оселившись в Ветлуге. За іншими джерелами, у т. ч. Держреєстру – виведений в 1912 р. Ось тоді й народилася Новина Кузьміна – старійшина сортів селекції.
Батьківські сорти – малина Смілянська, ще більш старовинний сорт. на жаль, не залишив такий слід в історії малиноводства – і американський сорт Кутберт.
А потім сорт чекала слава: багато поколінь вирощували його в садах, ріс він на промпосадках, районований у багатьох регіонах, дав початок безлічі нових сортів.
До Держреєстру внесено в 1948 р. рекомендований до вирощування в усіх регіонів, за винятком Східно-Сибірського, Західно-Сибірського, Далекосхідного. Заявлена продуктивність від 15 кг з куща, 50-70 ц/га.
- Десертний Сорт, раннього дозрівання, разового плодоношення – збори розтягнуті, 50-60 днів, не ремонтантний;
- Кущ високий, прямостоячий, помірно-розкидистий, верхівки пагонів сильно пониклі, побегообразовательная здатність помірна – дає не надто багато порослі, пагонів заміщення (заявлено 15-20 шт. /м2);
- Однорічні пагони воскові, прямостоячі, верхівки зігнуті, з помірної жорсткості тонкими шипами, дворічні – колінчасті, з шипами більш жорсткими, шипи жорсткі, фіолетового кольору, підстава фіолетово-коричневе;
- Лист великий, слабо-зморшкуватий;
- Ягоди тупоконічної або трохи довгастої форми, середнього розміру 2-2. 5 г в середній масі, темно-червоні.
- Десертний смак, відмінний, дегустаційна оцінка 5 балів – солодкі, з ароматом справжньої малини. Низька транспортабельність плодів.
Сорт чуйний на полив, для збільшення плодових гілочок часто практикують подвійну обрізку. Ми просто разово обрізали (прищипивали пагони) для збільшення бічного розгалуження по досягненню молодий порослю 90-100 див.
Хоча, зізнаюся, в останні роки сорт ріс без особливого нагляду. Згодом “виродився” – ягоди стали дрібніти, слабкі пагони, нечисленні, почалися хвороби. . Так і втратили Новина Кузьміна – в гонитві за новинками, за клопотами про більш перспективних нібито сорти, більш врожайних – так ми сорт і втратили.
Тепер шкодую – саме “старого” сорти можна не знайти, боюся.
Гусар
Ранній (середньоранній в частині регіонів) сорт разового плодоношення із Золотої Колекції В. В. Казакова, з красивою великою ягодою, запашна, красива, урожайна.
Довго радував Гусар, був сортом “для ринку” і для себе. Нехай не вразить ягодою в порівнянні з багатьма вітчизняними новинками, і з закордонними – але виселяти його не варто.
По сукупності якостей – врожайність + невибагливість + адаптація до клімату + смак – таких мало. І можна не знайти схожі
Плодоносить відносно рано, якщо регіон не жаркий, не південний, якщо є достатній полив і немає сильного перегріву ґрунту – Гусар радує. У нас регіон щодо південний, хоча не південь, так назву
І жарким літом, особливо посушливим, повільно фарбується, дрібніє Гусар. Але варто впасти першим краплях дощу (та, образно) – або полив хороший дати, замульчувати – не дізнатися Гусара: велика, соковита ягода – і дуже швидко дозріває, дружно.
Навіть один кущ – показово: на верхніх ярусах, що під сонцем ягоди дрібніше, сухуваті. На нижніх ярусах або в загущенні – зовсім інші, як з іншого кущика. Тому й садили щільніше, загущеною посадкою.
Внесений до Держреєстру в 1999 р, авторство Козаків в. І. , Кулагіна Ст. Л. , Айтжанова С. Д.
- Кущ потужний, розкидистий, восковими не опушеними пагонами, в нижній частині стебла шипуватими. Шип середньої жорсткості, з фіолетовим підставою, пурпурові.
- Лист темно-зелений, зморшкуватий, великий, слабоскручений, слабоопушений;
- Ягоди середні – заявлена маса 3. 2 м у середньому (є і крупніше), форма тупоконическая, колір яскраво-червоний. Смак солодко-кислий, типово малиновий, дегустаційна оцінка 4. 2 бали.
Заявлена продуктивність 83. 6 ц/га.
Якщо коротко – навряд чи варто заводити Гусар для промпосадок в якості домінуючої культури особливо, але для себе – це відмінний вибір. Якщо клімат підходить – невибагливий у догляді, не потребує інтенсивних підживлень, невибагливий до ґрунту. І, знову ж таки, по сукупності якостей – від таких не відмовляються.
Атлант
Відносно новий сорт, але не новинка – нових сортів з’являється дуже багато. Але якщо Атлант прижився, то це надовго: від добра добра не шукають.
Сорт великих полів, великих плантацій – і маленьких ділянок. І для промислового вирощування хороший, для фермерів – і для дачників відмінний вибір.
Високорослий, з високою зоною плодоношення, з загостреною красивою ягодою, солодкої, запашної, міцною, яка не “тече”, не мнеться. І плюс транспортабельний – загалом, ідеальний набір якостей.
Ремонтантний сорт від Казакова в. І. , автора безцінної колекції сортів малинових, позиціонується як універсального призначення, умови вирощування садово-городні.
Використовується і на промпосадках. Плодоношення на пагонах поточного року, згідно Держреєстру – рекомендується для вирощування в однорічній культурі, з осіннім скошуванням пагонів.
Ми вирощуємо всю ремонтантну малину, тому – так, Атлант варто обрізати восени, зрізуючи пагони врівень з грунтом.
У Держреєстрі з 2015 р. , автори Козаків в. І. , Кулагіна Ст. Л. , Євдокименко С. Н.
- Кущ потужний, з високим рівнем до м, прямостоячий. Погін середньошипуватий, тверді шипики, коричнево-фіолетові із зеленим підставою, зосереджені більше біля основи погону, в центральній частині нечисленні. Однорічні погони до осені червонуваті, з восковим нальотом, слабоопушені.
- Лист слабоморщинистий, середній, слабоскрученний, слабоопушкенний, з среднеострими зубчиками.
- Ягоди великі – в середньому 4. 7 м, і до 8. 8 р. Форма заявлена як трапецевидна – або конічна, але усічена, як трапеція Плоди соковиті, але щільні, міцні, ароматний, солодкі, транспортабельні. Дегустаційна оцінка 4. 2 бали.
Заявлена врожайність 172 ц/га – не поступається багатьом сучасним новинок, в т. ч. закордонним.
Відрізняється доброю посухостійкістю, середньої жаростійкістю за заявкою.
Втім, плодоносним у другій половині літа ремонтантам спека не так вже і загрожує В цілому можна порадити Атлант багатьом і багатьом: і новий, але вже і перевірений – а враховуючи швидкість появи новинок, він старий, добрий, перевірений. Від яких не відмовляються: пробували переконалися